Skupina pro adoptivní rodiny Brno - Léčivý dialog se sebou i s dětmi "NDT RODINA"
Klub pro osvojitele

3 hodiny vzdělávání Osvojitelé Zájemci/Žadatelé o náhradní rodinnou péči

3. 5. 2021 od 17:00 do 20:00 Online

Pokud se chcete registrovat na seminář, je třeba se nejprve přihlásit do systému.

Obsah semináře

Skupina pro adoptivní rodiny Brno - Léčivý dialog se sebou i s dětmi "NDT RODINA"

Jedná se o pokračující klub pro osvojitelské rodiny, které se původně scházely v Brně. Přihlašujte se, prosím, pouze v případě, že jste se již v minulosti tohoto klubu účastnili a jste součástí uzavřené skupiny. Případně pokud žijete v Jihomoravském kraji či v nedaleko Brna a v budoucnu byste rádi, až to opatření umožní, naše brněnské kluby navštívili.

Klub je jak pro rodiny již se svěřenými dětmi, tak i pro žadatele o osvojení, kteří na děťátko teprve čekají. Zváni jsou nejen rodiče a děti, ale také jejich příbuzní, blízcí, přátelé, prostě ti, kterým ovlivnilo a ovlivňuje život to, že v jejich životě je osvojené dítě.

Workshop je věnován významu dialogu při utváření vztahů v rodině a dialogické podobě bezpečné vztahové vazby s dětmi. V důsledků nenaplnění bezpečného spojení v prenatálním nebo raném vývoji dítě je velmi důležitou součásti léčby ranných traumat napojování se na dítě skrze léčivý dialog, který pomáhá budovat a posilovat bezpečné vztahy s dětmi. Předpokladem této léčivé rodičovské dovednosti je schopnost pečovat sám o sebe a schopnost vytvářet bezpečné dialogické spojení sám ze sebou, se svými tělesnými pocity, emočním prožíváním a myšlenkami. Budeme se tedy také věnovat tématu péče o sebe a psychohygieně, která je důležitou součástí rodičovství, a zvláště role náhradního adoptivního rodiče. Hlavní ideou workshopu je naděje v léčivou sílu dialogu. Workshop je zvláště určen adoptivním rodičům, kteří pečují o děti, jež byly opuštěny, nebyly přijaty svými biologickými rodiči nebo zažily jejich ztrátu nebo zažily jiná vztahová traumata.


Tyto kluby jsou pro Vás díky projektu MPSV ZDARMA, pokud Vám přijde pokyn k platbě, automaticky se generuje ze systému, tedy nic nehraďte. Aktivity projektu Budeme rodinou náhradní! Získání nových náhradních rodičů, podpora rodin se svěřenými dětmi, jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.   


Tento klub je pod vedením Igora Nosála a Martiny Loutné (Martinu Loutnou také kontaktujte v případě jakýchkoli dotazů ohledně klubů: 773 083 117, martina.loutna@dobrarodina.cz).


Téma bude přizpůsobeno dle zmapovaných potřeb a zájmu adoptivních rodin a budou zohledňovat specifika vývoje dětí v osvojení, příčiny a projevy chování, podporu identity svěřených dětí, zpracování historie dítěte, téma biologické rodiny dítěte, otázky přijetí a převzetí dítěte do péče a principy terapeutické rodičovství.

Kluby probíhají sdílecí i vzdělávací formou, vždy se snažíme předat nejnovější poznatky, které se ohledně adopce objevují a které mají pozitivní vliv na dítě i jeho rodiče.


Online semináře se konají na platformách ZOOM, případně MS Teams. Informace o tom, jak se připojit, dostanete po registraci.

Lektoři

Mgr. Igor Nosál, Ph.D.
Mgr. Igor Nosál, Ph.D.
Mgr. Igor Nosál, Ph.D. Vedle akademického vzdělání zakončeného doktorátem v oboru sociologie, jsem postupně procházel výcviky, které mne formovaly jako terapeuta (Logoterapie a existenciální analýza, Možnosti dialogu – mezinárodní certifikát v kolaborativním přístupu, Solutions Focus – komplexní výcvik v terapii a poradenství zaměřeném na řešení, Dyadic Developmental Practice, Psychotherapy and Parenting – dyadická vývojová psychoterapie). Ve své současné praxi terapeutické, poradenské, vzdělávací a supervizní se zaměřuji na vztahy mezi rodiči a dětmi, vztahy v rodině a na spolupracující vztahy v týmech pomáhajících profesionálů. Rád využívám a někdy i propojuji tři přístupy – dialogický přístup, na řešení zaměřený přístup (SF) a dyadickou vývojovou psychoterapii (DDP) – na atachment zaměřenou rodinou terapii. V rámci projektu reformy péče o duševní zdraví v ČR se podílím na zavádění multidisciplinárního přístupu k dětem s rizikem vzniku duševního onemocnění, spolupracuji s Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) na podpoře škol a sociálních služeb při pomoci dětem s náročným chováním. Jako terapeut, rodinný poradce a lektor spolupracuji s organizacemi doprovázejícími pěstounské a adoptivní rodiny. Jsem členem skupiny Narativ (www.narativ.cz), platformy pro sdílení a šíření dialogické praxe.
Bc. Martina Loutná
Bc. Martina Loutná
Martina Loutná má bohaté zkušenosti z oblasti sociální práce s dětmi, mládeží a jejich rodinami. Dlouhodobě se věnovala také problematice závislostí. Realizovala preventivní programy pro učitele a žáky a studenty základních a středních škol a v rámci osvěty v oblasti ochrany dětí a náhradního rodičovství s nimi spolupracuje doposud. V Dobré rodině se od roku 2012 podílí se na rozvoji služeb v oblasti náhradní rodinné péče. Podporuje zájemce o náhradní rodinnou péči a realizuje jejich přípravy, je vyškolenou lektorkou programu PRIDE (Parent Resources for Information, Development and Education). V současnosti se také soustředí na podporu a pomoc adoptivním rodinám. Má výcviky v arteterapii, respektujícím přístupu a dalších metodách. Ve volném čase ráda točí na hrnčířském kruhu, nebo je v přírodě.