Odborné setkání/kulatý stůl k tématu adopce: Děti s primárním zraněním a jejich adoptivní rodiče - jak a proč je podporovat?
Setkání pro odbornou veřejnost (sociální pracovníky a další odborníky: psychology, pedagogy, zdravotníky aj.)

4 hodiny vzdělávání Pracovníci Dobré rodiny Odborníci (pracovníci OSPOD, doprov. prac., psychologové, terapeuti) Dobrovolníci a stážisti

13. 11. 2020 od 9:00 do 13:00 Online

Pokud se chcete registrovat na seminář, je třeba se nejprve přihlásit do systému.

Obsah semináře

Odborné setkání/kulatý stůl k tématu adopce:  Děti s primárním zraněním a jejich adoptivní rodiče - jak a proč je podporovat?

Adopce v ČR se proměňuje a začíná více odrážet skutečné potřeby dětí. Adoptivní rodiny začínají aktivně žádat a vyhledávat podporu a pomoc.


Zveme vás ke společnému sdílení poznatků a zkušeností v oblasti podpory adoptivních rodin.  Desítky jsme jich již připravili a nadále doprovázíme, vzděláváme a poskytujeme jim odbornou pomoc.


Zaměříme se na potřeby dítěte, které vyrůstá v adopci, na to jak adopci vnímá a jakým způsobem ho mohou adoptivní rodiče podpořit. Z toho vyplývají nové důrazy práci se zájemci o osvojení, na přípravu těchto rodičů a jejich následnou odbornou podporu. Vycházíme z vlastních zkušeností a mezinárodních poznatků.

I když u pěstounství a osvojení existují společná témata, je potřeba zohlednit specifika adopce (rozdílná je motivace, potřeby či očekávání osvojitelů, podpora a péče o tyto rodiny i přístup společnosti). Těmto specifikům je potřeba rozumět, abychom mohli adoptivním rodinám a dětem účinně pomáhat.

Setkání je určeno pro sociální pracovníky orgánů soc. právní ochrany dětí, krajských úřadů, NNO a dalších pomáhajících organizací a další odborníky: psychology, pedagogy, zdravotníky. 

Vítaná je však i další odborná veřejnost.


Program

V programu se zaměříme zejména na tato témata: 

  • změny a trendy v současné adopci 
  • objasnění pojmů:  primární zranění, špatné a "falešné" já, jinakost, vliv traumatu a ztrát na vývoj dítěte
  • jak dítě vnímá adopci v různých vývojových fázích, co z toho vyplývá pro adoptivní rodiče, nutnost "jiného rodičovství"
  • vliv kontaktu dítěte v osvojení s jeho biologickou rodinou na jeho vývoj (nové zkušenosti a zjištění, neboli proč zpracovávat životní příběh dítěte a proč je tak významný kontakt s biologickou rodinou, zejména s matkou) 
  • podpora adoptivních rodin - jak na to
  • zkušenosti s kontinuální podporou adoptivních rodin, od prvního kontaktu a projeveného zájmu o adopci, přes odborné přípravy a posouzení až k následné podpoře a pomoci 
  • doporučení ze současné praxe


Setkáním Vás provedou: PaeDr. Petra Pávková, Mgr. Igor Nosál, Ph.D. a Bc. Martina Loutná. 

Bude prostor i pro otázky, diskuzi a sdílení praxe.

Setkání je zdarma - aktivity projektu jsou podpořeny z dotačního programu Rodina MPSV. Projekt č. 17051 Budeme rodinou náhradní! Získání nových náhradních rodičů, podpora rodin se svěřenými dětmi.

Online semináře se konají na platformách ZOOM, případně MS Teams. Informace o tom, jak se připojit, dostanete po registraci.

Lektoři

Mgr. Igor Nosál, Ph.D.
Mgr. Igor Nosál, Ph.D.
Mgr. Igor Nosál, Ph.D. Vedle akademického vzdělání zakončeného doktorátem v oboru sociologie, jsem postupně procházel výcviky, které mne formovaly jako terapeuta (Logoterapie a existenciální analýza, Možnosti dialogu – mezinárodní certifikát v kolaborativním přístupu, Solutions Focus – komplexní výcvik v terapii a poradenství zaměřeném na řešení, Dyadic Developmental Practice, Psychotherapy and Parenting – dyadická vývojová psychoterapie). Ve své současné praxi terapeutické, poradenské, vzdělávací a supervizní se zaměřuji na vztahy mezi rodiči a dětmi, vztahy v rodině a na spolupracující vztahy v týmech pomáhajících profesionálů. Rád využívám a někdy i propojuji tři přístupy – dialogický přístup, na řešení zaměřený přístup (SF) a dyadickou vývojovou psychoterapii (DDP) – na atachment zaměřenou rodinou terapii. V rámci projektu reformy péče o duševní zdraví v ČR se podílím na zavádění multidisciplinárního přístupu k dětem s rizikem vzniku duševního onemocnění, spolupracuji s Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) na podpoře škol a sociálních služeb při pomoci dětem s náročným chováním. Jako terapeut, rodinný poradce a lektor spolupracuji s organizacemi doprovázejícími pěstounské a adoptivní rodiny. Jsem členem skupiny Narativ (www.narativ.cz), platformy pro sdílení a šíření dialogické praxe.
PaedDr. Petra Pávková
PaedDr. Petra Pávková
Lektorka Petra Pávková vystudovala etopedii na Univerzitě Karlově v Praze. Vedle univerzitního vzdělání má výcvik v dyadické vývojové psychoterapii (DDP), dále absolvovala řadu odborných vzdělávacích kurzů a workshopů zaměřených na práci s dětmi s traumatem, s dětmi s poruchami attachmentu a další. Celý profesionální život se věnuje pěstounským a adoptivním rodinám. Specializuje se na kontakt dětí v náhradní rodinné péči s jejich biologickými příbuznými a na práci s historií dítěte. Pracuje v organizaci SEFAM z. s. Je odborným garantem a lektorkou výcviku pro odborníky pracující s dětmi s poruchami attachmentu. V Dobré rodině působí jako externí lektor a podílí se na projektu podpory osvojitelů.