Odborné setkání/kulatý stůl k tématu: Prenatální vývoj a jeho vliv na dítě vyrůstající v adopci - hostem bude adoptovaná dívka
Setkání pro odbornou veřejnost (sociální pracovníky a další odborníky: psychology, pedagogy, zdravotníky aj.)

4 hodiny vzdělávání Pracovníci Dobré rodiny Odborníci (pracovníci OSPOD, doprov. prac., psychologové, terapeuti) Dobrovolníci a stážisti

5. 11. 2021 od 9:00 do 13:00 Online

Seminář je aktuálně zcela obsazen. Pokud chcete být informování o uvolnění místa, je třeba se nejprve přihlásit do systému.

Obsah semináře

Odborné setkání/kulatý stůl k tématu: Prenatální vývoj a jeho vliv na dítě vyrůstající v adopci - hostem bude adoptovaná dívka

Srdečně Vás zveme k dalšímu setkání k tématu adopce a ke sdílení nových poznatků, které nám pomáhají lépe porozumět potřebám a prožívání adoptovaných dětí a také jich adoptivním rodičům.

Díky tomu můžeme účinněji nastavit podpůrné a odborné služby adoptivním rodinám. 

Adopce je úžasným řešením pro děti, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině. Zároveň je adopce vždy o přijetí dítěte, které bylo opuštěno a toto hluboké zranění si nese do dalšího života. 

Pomáháme rodičům lépe rozumět adoptovaným dětem a vedeme je k rodičovství, které dokáže toto zranění léčit. 

Proto je potřeba dobře porozumět tomu, co dítě zažilo nejen po příchodu na tento svět - tedy po porodu, ale již v prenatálním období, jehož vliv se ve světle soudobých poznatků ukazuje jako velmi významný pro další život dítěte. 

Otevřeme témata jako: vývoj mozku dítěte v těhotenství, vliv prožitků matky na nenarozené dítě, komunikace matky s dítětem v těhotenství a jeho schopnost vnímání. Vnitřní prožívání biologické matky a též prostředí, ve kterém se pohybuje, má vliv na vývoj dítěte i jeho další život. Její pocity smutku, strachu, zoufalství se přenáší na dítě a pokud je matka v dlouhodobém stresu, může to mít pro dítě dlouhodobé následky. Nejnovější poznatky v oblasti neurobiologie stále přesněji ukazují, jak tyto procesy v mozku probíhají. V oblasti adopce nám tyto znalosti pomáhají lépe rozumět přijatým dětem a jejich prožívání a tedy i lépe podpořit náhradní rodiče.


Představíme se pohledy českých i zahraničních odborníků k tomuto tématu: např. Maté G., Shanker. S., Siegel J.,D., Bryson T.,  Allen M.,  Chamberlain D., Verny T., S., Weintraubová P. aj.

Setkání je určeno pro sociální pracovníky orgánů soc. právní ochrany dětí, krajských úřadů, NNO a dalších pomáhajících organizací a další odborníky: psychology, pedagogy, zdravotníky. 

Vítaná je však i další odborná veřejnost.


Setkáním Vás provedou: PaeDr. Petra Pávková, Mgr. Igor Nosál, Ph.D. a Bc. Martina Loutná. 

Váženým hostem bude Bára, dívka, která vyrostla v adopci a díky své sebereflexi a práci na sobě umí popsat svůj vývoj i vliv toho, co se dělo v těhotenství její biologické maminky na svůj další život.

Bude prostor i pro otázky, diskuzi a sdílení praxe.

Setkání je zdarma - aktivity projektu jsou podpořeny z dotačního programu Rodina MPSV. Projekt Budeme rodinou náhradní! Získání nových náhradních rodičů, podpora rodin se svěřenými dětmi.

Online semináře se konají na platformách ZOOM, případně MS Teams. Informace o tom, jak se připojit, dostanete po registraci.

Lektoři

PaedDr. Petra Pávková
PaedDr. Petra Pávková
Lektorka Petra Pávková vystudovala etopedii na Univerzitě Karlově v Praze. Vedle univerzitního vzdělání má výcvik v dyadické vývojové psychoterapii (DDP), dále absolvovala řadu odborných vzdělávacích kurzů a workshopů zaměřených na práci s dětmi s traumatem, s dětmi s poruchami attachmentu a další. Celý profesionální život se věnuje pěstounským a adoptivním rodinám. Specializuje se na kontakt dětí v náhradní rodinné péči s jejich biologickými příbuznými a na práci s historií dítěte. Pracuje v organizaci SEFAM z. s. Je odborným garantem a lektorkou výcviku pro odborníky pracující s dětmi s poruchami attachmentu. V Dobré rodině působí jako externí lektor a podílí se na projektu podpory osvojitelů.
Mgr. Igor Nosál, Ph.D.
Mgr. Igor Nosál, Ph.D.
Mgr. Igor Nosál, Ph.D. Vedle akademického vzdělání zakončeného doktorátem v oboru sociologie, jsem postupně procházel výcviky, které mne formovaly jako terapeuta (Logoterapie a existenciální analýza, Možnosti dialogu – mezinárodní certifikát v kolaborativním přístupu, Solutions Focus – komplexní výcvik v terapii a poradenství zaměřeném na řešení, Dyadic Developmental Practice, Psychotherapy and Parenting – dyadická vývojová psychoterapie). Ve své současné praxi terapeutické, poradenské, vzdělávací a supervizní se zaměřuji na vztahy mezi rodiči a dětmi, vztahy v rodině a na spolupracující vztahy v týmech pomáhajících profesionálů. Rád využívám a někdy i propojuji tři přístupy – dialogický přístup, na řešení zaměřený přístup (SF) a dyadickou vývojovou psychoterapii (DDP) – na atachment zaměřenou rodinou terapii. V rámci projektu reformy péče o duševní zdraví v ČR se podílím na zavádění multidisciplinárního přístupu k dětem s rizikem vzniku duševního onemocnění, spolupracuji s Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) na podpoře škol a sociálních služeb při pomoci dětem s náročným chováním. Jako terapeut, rodinný poradce a lektor spolupracuji s organizacemi doprovázejícími pěstounské a adoptivní rodiny. Jsem členem skupiny Narativ (www.narativ.cz), platformy pro sdílení a šíření dialogické praxe.