Jak rozpoznat potřebu pomoci v oblasti náhradní rodinné péče
Seminář pro odbornou veřejnost

Akreditováno 8 hodin vzdělávání Pracovníci Dobré rodiny Odborníci (pracovníci OSPOD, doprov. prac., psychologové, terapeuti)

9. 6. 2022 od 9:30 do 17:00 Praha, Klimentská 1246/1

Pokud se chcete registrovat na seminář, je třeba se nejprve přihlásit do systému.

Obsah semináře

Jak rozpoznat potřebu pomoci v oblasti náhradní rodinné péče

Připravujeme akreditaci u MPSV.  

Kurz rozpoznáni potřeby pomoci se soustředí na poskytnutí ucelených informací o vývoji dítěte a jeho možných odchylek tak, aby byly doprovázející pracovnici, pracující v oblasti náhradní rodinné péče, schopni rozpoznat potřebu další podpory rodiny. Věnuje se rozlišení pojmů normální (normový) vývoj a odlišný vývoj, a pojmům které se s touto problematikou pojí. Klade důraz na ukotveni obrazu běžného dítěte a pochopeni základních potřeb dětí a projevů chovaní v různých etapách vývoje. Tento obraz poskytne doprovázejícím pracovníkům základní minimum, ze kterého mohou vycházet při hodnoceni, zda dítě potřebuje další intervenci. V úvodní části seznámí účastníky s normálním vývojem dítěte a provázanosti jednotlivých etap. Zaměřuje se na vývoj dítěte v ránem, věku, kdy je intervence nejefektivnější a může tak při včasné intervenci poskytnout zásadní změny. 

Tento kurz poskytne informace o důležitých motorických i psychických milnících ve vývoji. V dalších částech kurzu je celá problematika zasazena do kontextu náhradní rodinné péče a nejčastěji se vyskytujících obtíží. Díky informacím z úvodu kurzu, bude účastník schopen porovnat rozdíl mezi běžným vývojem a všimnout si případné odlišnosti ve vývoji dítěte v NRP. Účastník se tak setká s pojmy attachment, úzkost, strach, projevy agrese, motorické a řečové opoždění nebo opožděný psychicky vývoj. Závěrečná část je věnovaná formulaci otázek při sběru informaci potřebných pro identifikaci problematických oblastí. Kurz odpovídá na otázku, 

Lektoři

Mgr. Eliška Kotrbatá
Mgr. Eliška Kotrbatá
Vystudovala psychologii a speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově. Od roku 2010 pracuje s dětmi předškolního věku a jako poradce se věnuje dětem s odlišným nebo opožděným vývojem, dětem v náhradní rodinné péči, dětem s PAS, ADHD nebo opožděným vývojem řeči. Při práci využívá poznatků z vývojové psychologie, dětské neuropsychologie, senzorické integrace a speciální pedagogiky. Mezi její záliby patří vzdělávání, rozvoj a získávání nových poznatků.