Srdečně Vás zveme na setkání, na kterém se budeme věnovat otázkám biologické rodiny a nastavení spolupráce s ní v přímé adopci. Zejména zohledníme potřeby dítěte pro jeho zdravý vývoj, ale také se samozřejmě na celé téma podíváme z pohledu potřeb adoptivních a biologických rodičů.
Přímá adopce nebo adresné osvojení je také zákonem definovaná možnost jak se může dítě dostat do náhradní rodiny. Přináší však specifická témata, a to zejména ohledně biologické rodiny, se kterou jsou noví rodiče v kontaktu ještě před porodem dítěte. Adoptivní rodiče často mívají mnoho otázek nad různými tématy např. jak s biologickou rodinou udržovat kontakt a spolupráci (jak často, jakou formou a zda vůbec), případně jaké všechny informace od ní získat s ohledem na podporu zdravé identity adoptovaného dítěte. Podíváme se společně na specifika, rizika i přínosy přímé adopce.
Dovolujeme si Vás pozvat do důvěrného a otevřeného prostoru, kde budete moci sdělit cokoli, co Vás těší i s čím byste potřebovali poradit či pomoci.
Setkání je zdarma - aktivity projektu jsou podpořeny z dotačního programu Rodina. Projekt Budeme rodinou náhradní! Získání nových náhradních rodičů, podpora rodin se svěřenými dětmi.
Setkání není určeno pro pěstouny.
Lektorka Petra Pávková vystudovala etopedii na Univerzitě Karlově v Praze. Vedle univerzitního vzdělání má výcvik v dyadické vývojové psychoterapii (DDP), dále absolvovala řadu odborných vzdělávacích kurzů a workshopů zaměřených na práci s dětmi s traumatem, s dětmi s poruchami attachmentu a další. Celý profesionální život se věnuje pěstounským a adoptivním rodinám. Specializuje se na kontakt dětí v náhradní rodinné péči s jejich biologickými příbuznými a na práci s historií dítěte. Pracuje v organizaci SEFAM z. s. Je odborným garantem a lektorkou výcviku pro odborníky pracující s dětmi s poruchami attachmentu. V Dobré rodině působí jako externí lektor a podílí se na projektu podpory osvojitelů.
Barbora Vaňousová prošla jako sociální pracovnice několik oblastí sociální práce. Má zkušenosti s prací s dětmi a mládeží na ulici i dětmi ohroženými domácím násilím. Poslední deset let se věnuje doprovázení pěstounských a adoptivních rodin na jejich cestě k vzájemnému porozumění. V doprovázení se věnuje tématům zpracování historie, terapeutickému rodičovství a přípravy kontaktů mezi přijatými dětmi a jejich vlastními rodiči. Má výcvik v Terapii hrou. V současné době absolvuje výcvik zaměřený na problematiku práce s dětmi vyrůstajícími v náhradní rodinné péči. Absolvovala několik kurzů, jak pracovat s traumatem u dětí. Ve volném čase ráda chodí na procházky se svým psem.